Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sovětský skanzen v Sillamae

Na severovýchodě Estonska se v kraji Ida-Virumaa rozkládá městečko Sillamäe, kde žije kolem 18 tisíc převážně rusky mluvících obyvatel. Leží na pobřeží Narevského zálivu, mezi městečky Jõhvi a Narva. Město není častým cílem turistů a to i přesto, že jeho vzhled, atmosféra, historie i současnost jsou v Estonsku něčím jedinečným.

Informace o Sillamäe se většinou nedočtete ani v turistických průvodcích o Estonsku. A když už nějakou tu zmínku o městě najdete, většinou je prezentováno jako skanzen komunismu. Místo bylo osídleno již v 16. století, ale teprve po první světové válce lidé objevili jeho průmyslový potenciál. Byl zde vybudován malý přístav i neúspěšný břidlicový důl.  Ten byl v roce 1941 zničen ustupujícími Sověty. Poté, co se sem o tři roky později vrátili, však okamžitě začali s jeho obnovou – zjistili totiž, že se ze zdejší hořlavé břidlice dá získat uran. Opět se tak začalo s těžbou. V roce 1946 byla oblast uzavřena pro veřejnost a městečko, které se rozrostlo kolem dolu, se nazývalo Moskva 400, Leningrad 1 nebo Narva 1. Teprve v roce 1957 získalo nynější název Sillamäe – na sovětských mapách však nebývalo zaznačeno.


Autor: Cyrus Farivar

Kolem 5 tisíc ruských politických vězňů zde narychlo vybudovalo závod na zpracování uranu a asi 3800 pobaltských válečných zajatců bojujících během války na německé straně bylo nuceno postavit centrum města. V závodě na zpracování uranu směli pracovat pouze Rusové. První sovětské jaderné bomby byly vyrobeny ze zde zpracovaného materiálu. V dnes již opuštěných budovách na západním okraji města měli Rusové v úmyslu zpracovávat i čistý uran pro jaderné reaktory. Dříve než k tomu došlo, se naštěstí Sovětský svaz rozpadl. Po roce 1970 se továrna začala specializovat na zpracování vzácných kovů pro vojenské účely. Roku 1992 však byla odříznuta od ruských zákazníků, a tak zkrachovala.

Provoz dolu byl v té době nadobro uzavřen, dodnes je však nebezpečný radioaktivní odpad uložen v betonových blocích na dně moře. Této obrovské skládce odpadu se říká Sillamäeský radioaktivní hlušinový „rybník“, který má rozlohu zhruba 1,5 x 3 kilometry a je místy až 45 metrů hluboký. Obsahuje 8 miliónů krychlových metrů neboli 12 miliónů tun odpadu, většinou polopevného skupenství. Předpokládá se, že v tomto odpadu se skrývá 1800 tun uranu a 800 tun thoria. Rybník se navíc nachází přímo u moře, od pláže je oddělen pouze 25 metrů vysokou hrází, u které hrozí nebezpečí protržení. Do Finského zálivu tak v tomto důsledku proteče ročně okolo 900 tun nitrátů. Tento fakt nejspíš způsobuje absenci turistického ruchu v této jinak zajímavé oblasti.

Od své privatizace v roce 1997 se zde kupodivu podařilo dosáhnout oživení výroby, především díky vývozům do USA. Podnik dnes vyrábí především niob, tantal, neodymium a titan, které se používají v americkém vojenském i v počítačovém průmyslu, zvláště k výrobě supravodičů a speciálních slitin.


Autor: Märten Vaher

Sillamäe je dnes bezesporu zajímavým městem, ale nikdo o něj jaksi nedbá. Je obklopeno předměstím tvořeným poměrně vzhlednými cihlovými paneláky. Centrum města je pak považováno za skanzen stalinské architektury a územního plánování. V Rusku byste nenašli město postavené po roce 1940, které by bylo v tak špatném stavu jako právě Sillamäe. Leningradští architekti zde postavili obrovské, masivní budovy s chrliči a kaskádovitými schodišti zdobenými urnami. Hlavní náměstí je maličké, útulné s radnicí, která se záměrně podobá luteránskému kostelu. Dále zde stojí klasický kulturní dům z roku 1949, na němž jste si ještě donedávna mohli prohlédnout reliéfy Marxe a Lenina. Dodnes zde však stojí pomník k 70. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Za prohlídku stojí také Muzeum Sillamäe, které mapuje dějiny této oblasti. Sillamäe je jedním z mála měst v Estonsku, kde přetrvává éra Sovětského svazu. Při jeho návštěvě tak budete mít bezesporu rozporuplné pocity, člověk je zde doslova jako mezi dvěma světy.

- jap -

Předchozí články z Estonska:
Hrad Vastseliina
Estonský ostrov Hiiumaa
Pärnu – kulturní metropole Estonska
Narva - ruské město v Estonsku
Tartu – opravdové Estonsko

Článek byl zobrazen 6 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko