Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Estonsko

Estonská republika
Hlavní město: Tallinn
Počet obyvatel: 1 308 114
Rozloha: 45 227 km²
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: estonština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Estonska?
Jak cestovat po Estonsku?
Jak cestovat po Tallinnu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Estonsku
Nakupování v Estonsku
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Estonska?
Nejtepleji bývá v Estonsku v období od května do září, ale i přesto se nejvyšší denní teploty nepřehoupnou přes 22°C. Pokud v Estonsku zažijete vedra kolem 30°C je to něco neobvyklého a stává se to jen velmi zřídka. Teplota moře v létě se pohybuje mezi 16 - 21°C. Protože jsou červenec a srpen dosti deštivými měsíci, je nejvhodnější dobou pro návštěvu Estonska květen, červen a září. Je zde stálé a příjemné počasí, které jen občas přeruší bouřky. Během léta jsou zde velmi dlouhé dny, protože sluneční svit trvá i 19 hodin. Během letních měsíců se v Estonsku koná množství festivalů a zábavných akcí, takže se zde rozhodně nudit nebudete. Navíc jsou místní tržiště zásobena hromadou čerstvého ovoce a zeleniny. Duben a říjen jsou nepříjemně chladné a větrné měsíce. Zima v Estonsku panuje od listopadu do března a teploty se pohybují pod hranicí 4°C, v některých oblastech i mrzne. Sníh je zde běžný a denní světlo trvá jen pár hodin. Pokud si však chcete užívat zimních radovánek, jako je lyžování, sáňkování nebo bruslení na zamrzlých jezerech, je pro vás zima ideálním obdobím.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Estonska vízum, ale pouze tehdy, pokud doba plánovaného pobytu nepřesáhne 90 dní. Musí mít u sebe pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou.

Zdravotnictví
Čeští občané budou v Estonsku ošetřeni bezplatně na základě Evropské karty zdravotního pojištění, tak jako občané ostatních států Evropské unie. Většina zdravotnických zařízení v Estonsku má smlouvu s estonskou zdravotní pojišťovnou Eesti Haigkassa. Pokud byste byli ošetřeni v soukromém zařízení/soukromým lékařem, který nemá s touto pojišťovnou smlouvu, budete nuceni náklady na ošetření zaplatit sami. Jestliže pravidelně užíváte nějaké léky, před cestou se jimi dostatečně zásobte, jelikož v Estonsku nemusí být k dostání. Nezapomeňte si do kufru přibalit také repelent proti komárům, který je v létě nezbytný. Před cestou není nutné podstoupit žádné očkování, pouze pokud víte, že budete většinu času trávit v přírodě, je dobré být očkován proti klíšťové encefalitidě. Lékárny bývají většinou dostatečně zásobeny západními léky.

Peníze
Od roku 1992 je oficiální měnovou jednotkou Estonska estonská koruna, která je poměrně stabilní. I když je Estonsko členskou zemí Evropské unie, ponechává si prozatím svou původní měnu, později však bude nuceno přejít na eura. V zemi jednoduše směníte západní měnu, ať jde o polské zloté, ruské rubly či ukrajinské hřivny. Výhodné je také měnit dolary, které zde mají dobrý kurs. V každém městě najdete směnárny a banky, kde si můžete vyměnit hotovost. V případě krádeže je dobré mít u sebe alespoň malé množství cestovních šeků. Ty vám vymění ale jen ve větších městech. Většina bank přijímá také eurošeky. V hotelech, restauracích a obchodech jsou již přijímány kreditní karty.

Domácí mazlíčci
Pokud chcete cestovat do Estonska se svým čtyřnohým přítelem, musíte mu obstarat mezinárodní očkovací průkaz, obsahující potvrzení o očkování proti vzteklině. Zvíře musí být identifikováno čipem nebo tetováním. Psy je navíc možné přivážet pouze přes vybrané hraniční přechody, těmi jsou letiště v Tallinnu, Narva na rusko-estonské hranici a Valga na lotyšsko-estonské hranici.

Poloha a přírodní poměry
Estonsko je nejmenší pobaltskou zemí, která se rozkládá v Severní Evropě a je omývána Baltským mořem. Sousedí s Ruskem a Lotyšskem, od Finska je odděleno asi 80 km širokým Finským zálivem. Téměř 10% území Estonska tvoří ostrovy, z nichž největší jsou Saaremaa a Hiiumaa. Země je z poloviny porostlá borovým a jedlovým lesem, velké procento povrchu zabírají močály, bažiny a rašeliniště, které mohou dosahovat hloubky až 7 metrů. V Estonsku se rozkládá největší pobaltské jezero nazývané Peipsi, neboli Čudské jezero. Tvoří přirozenou hranici s Ruskem a se svou rozlohou 3555 km2 je pátým největším jezerem v Evropě. Největším jezerem ležícím pouze na území Estonska je pak Vörtsjärv s rozlohou 266 km2. Estonsko je zemí převážně rovinatou. Pouze na jihovýchodě se zvedá vysočina, kde najdeme také nejvyšší horu země i celého Pobaltí Suur Manamägi měřící pouhých 318 metrů. V zemi se nachází jedna z největších přírodních zajímavostí, tzv. Baltský násep, což je podmořská 1200 km dlouhá vápencová lavice, která na povrchu následně vytváří působivé skalní útesy. Vznik tohoto jedinečného přírodního úkazu se datuje do doby před 60 milióny lety. V Estonsku se nachází také poměrně velké množství národních parků, rezervací a chráněných území.

Jak cestovat do Estonska?

Letecká doprava
Nejpohodlněji a nejrychleji se do Estonska dostanete letadlem. Z Prahy létají do Tallinnu 5x týdně pravidelné linky letecké společnosti ČSA. Let trvá něco přes 2 hodiny. Letenky můžete zakoupit přímo u letecké společnosti nebo v některé z cestovních kanceláří.

Železniční doprava
Zajímavým způsobem jak se dostat do Estonska je využít služeb železniční dopravy. Cesta bude jistě pohodlnější než v autobuse a vyjde vás to podstatně levněji než letadlem. Přímé vlakové spojení mezi Českou republikou a Estonskem však neexistuje. Mezi železničními trasami, které vedou do oblasti Pobaltí, se nachází světově proslulé železnice, jako je Transsibiřská magistrála a železnice Suwalki - Sestokai vedoucí z Polska do Litvy. Estonsko je prozatím zemí, kde nemůžete využít žádnou ze slev ani výhod a to proto, že nepatří mezi evropské sítě Inter-Rail, Eurail apod. Jízdenky můžete nakoupit v cestovních kancelářích.

Autobusová doprava
Cesta autobusem do Estonska je sice nejlevnější, ale to se odráží na pohodlí. Cesta totiž trvá poměrně dlouho. Přímé spojení autobusem z České republiky do Estonska zajišťují linky společnosti Eurolines. Tyto autobusy jsou čisté, moderní, většinou mají toaletu, televizor, automat na teplé nápoje a funkční regulovatelné topení. Přes rok jsou spoje vypravovány 2x týdně, během sezóny v letních měsících 4x týdně. Autobusy odjíždějí z Prahy pravidelně v 8 hodin ráno a jedou po trase Brno – Ostrava - Český Těšín – Polsko - Kaunas a Vilnius (Litva)-Riga (Lotyšsko)-Tallinn. Do hlavního města Estonska autobusy dojedou kolem 17 hodiny druhý den. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 2000 Kč a zpáteční na 3600 Kč.

Automobilová doprava
Při cestě vlastním vozem je třeba mít u sebe platný řidičský průkaz a osvědčení o registraci (tzv. malý technický průkaz) vozidla. Samozřejmě je nutné vozit sebou i zelenou kartu pojištění. Nejvhodnější trasa je přes Varšavu a Suwalki. Vzdálenost z Prahy do Tallinnu je 1950 km, a proto není tento způsob dopravy příliš častý. Před odjezdem zkontrolujte, jestli je vozidlo v dobrém stavu a je bez problémů schopno urazit tolik kilometrů. Nezbytnou součástí vybavení je hasicí přístroj, lékárnička a výstražná trojúhelník. Síť čerpacích stanic je v zemi dostačující. Na hlavních silnicích jsou benzínky otevřené nonstop a akceptují v nich platební karty.

Lodní doprava
Do estonského Tallinnu se můžete dopravit také frekventovanou trajektovou linkou z německého Rostocku plující 2x týdne nebo z finských Helsinek, která se na cestu vydává dokonce několikrát za den. Lodní doprava je však ve Finském zálivu dost ovlivňovaná počasím, protože zdejší vody někdy v zimě zamrzají. Tuto přepravu zajišťují společnosti Nordic Jet, Tallink, Silja Line, SeaWind a Eckerö Line.

Jak cestovat po Estonsku?

Autem
Estonsko má hustou silniční síť nejrůznější kvality. Pokud budete jezdit mimo hlavní město, nenarazíte na příliš hustý provoz. Dopravní předpisy odpovídají těm českým. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, na silnici mimo obec 90 km/h a v některých částech hlavních tahů je povolená rychlost 100 nebo 110 km/h. Jezdí se po pravé straně vozovky, cestující na předních sedadlech musí být připoutáni, není povolen žádný alkohol v krvi ani telefonování za jízdy. V zimě je povinné svícení předními světly i ve dne.

Pronajmout si auto není v Estonsku nic složitého, obzvláště pokud se nacházíte v některém větším městě. Půjčovny bývají většinou na nádražích, letištích nebo v centrech měst. Nejznámějšími společnostmi jsou mezinárodní Avis nebo Herz, které umožňují si vyzvednout auto v jednom místě a vrátit v druhém. Před zapůjčením, vozidla si porovnejte nabídku jednotlivých autopůjčoven, protože ceny se mohou výrazně lišit a některé mohou nabízet například různé slevy či víkendové akce. Ceny se pohybují okolo 50 euro za den bez omezení kilometrů. Některé půjčovny nevydají auto osobě mladší 21 nebo 22 let. Navíc musíte vlastnit řidičský průkaz alespoň 1 rok a kreditní kartu, kterou budete půjčku platit.

Autobusem
Autobusová doprava v Estonsku je poměrně hustá a je flexibilnější než doprava vlaková. Přímé linky spojují velká města, ale spojení s obcemi mimo hlavní trasy je už trochu řidší. Autobusy v Estonsku nepatří mezi nejmodernější, ale svůj účel plní dokonale a navíc jsou poměrně levné. Některé místa spojují také mikrobusy, které jsou schopny přepravit asi 15 lidí a staví na méně zastávkách. Jízdenky si můžete zakoupit buď přímo u řidiče, nebo na autobusovém nádraží. Tam vám poskytnou také veškeré potřebné informace o odjezdech. Vyhledat spojení si můžete také sami ve velkých jízdních řádech, které jsou vyvěšeny uvnitř každé hlavní haly na nádraží. O přepravu se stará několik společností, jejichž ceny se od sebe příliš neliší.

Letadlem
Mezi velkými estonskými městy funguje pravidelná vnitrostátní letecká přeprava, která je sice spolehlivá, ale celkem drahá. Vnitrostátních letů je poměrně málo a nejsou zrovna časté. Zajišťuje je letecká společnost ELK Airlines. Z hlavního města Tallinnu se lze dopravit do Kuressaare a města Kärdla. Charterové lety jsou někdy provozovány také mezi Tartu a Tallinnem, výjimečně pak mezi Pärnu a malými ostrovy Kihnu a Ruhnu. Mezinárodní letiště se nachází asi 4 km od Tallinnu. Do města se cestující mohou dostat pravidelnými autobusovými linkami nebo taxíky.

Vlakem
Železniční doprava je v Estonsku málo využívaná. Estonská železniční síť je pozůstatkem sovětských železnic. V okolí Tallinnu je část železnice elektrifikována, jinak převažuje naftový pohon. Mezinárodní rychlíky jsou pohodlné a zachovalé, vlaky jezdící na vnitrostátních tratích jsou horší kvality a dosti pomalé. V létě v nich bývá neskutečné horko, jelikož nejdou otevírat okénka a v zimě zase zima, protože se v nich netopí. Při cestování vlakem po Estonsku nemůžete využít žádných slev. Jízdenky si obstarejte na vlakovém nádraží těsně před odjezdem nebo v dostatečném předstihu v předprodeji. V Estonsku se zatím také nevydávají žádné aktuální jízdní řády.

Trajektem/lodí
Vnitrostátní trajekty spojují kontinentální Estonsko s estonskými ostrovy. Nejvytíženější jsou trasy: Kuivastu – Virtsku, Triigi – Sõru, Heltermaa – Rohuküla a Rohuküla – Sviby.

Jak cestovat po Tallinnu?

Autobusem, tramvají, trolejbusem
Autobusy jsou nejčastěji používaným dopravním prostředkem ve městě. V ranních a odpoledních dopravních špičkách však bývají dosti přeplněné. Stejně jako trolejbusy a tramvaje jezdí každý den od 5:30 do 0:30 hodin. Pokud si v Tallinu koupíte jízdenku, můžete ji využít na všechny druhy veřejné dopravy. Jízdenku zakoupenou na novinovém stánku musíte po nástupu do vozu označit, jinak vám při kontrole hrozí vysoká pokuta. Levněji vás vyjde, Když si najednou koupíte třeba 10 jízdenek. Při delším pobytu je výhodné si koupit týdenní nebo měsíční jízdenku. V hromadných dopravních prostředcích platí stejné podmínky dodržování etikety jako u nás: přední sedadla jsou vyhrazena starším lidem a dětem, hezkým gestem je pustit staršího sednout. Kromě běžných městských autobusů jezdí po Tallinnu také mikrobusy jezdící za jednotnou cenu, ať jedete kamkoliv daleko.

Taxi
Taxíky jsou v Tallinnu poměrně levným a rozumným způsobem přepravy. Jeden kilometr stojí 5-7 EEK. Příplatky se účtují za cestu v noci, za tu se obecně považuje doba od 22 do 6 hodin ráno. Taxi si můžete objednat bud telefonicky nebo si jej vyzvednout na jejich stanovišti, které bývají v blízkosti nádraží a turisticky frekventovaných lokalit. Vždy trvejte na zapnutí taxametru, vyhnete se tím tak dohadům nebo dokonce okradení. Na ceně je možné se domluvit také před nástupem do vozu

Stravování

Estonská kuchyně
Estonská kuchyně je z velké části ovlivněná kuchyní německou, a proto je dost tučná a poměrně nezdravá. Jak je však známo, co obvykle nebývá zdravé, je velmi dobré. Dále na ní mají vliv také kuchyně finská, ruská a lotyšská. Základem estonské kuchyně je tedy především maso, zejména kuřecí, vepřové a rybí. Oblíbenou pochoutkou je huspenina, uzený pstruh a jiné solené a uzené ryby. Estonci často jedí párky, jelita, uzeniny a všemožné druhy salámů. Netradiční zabijačkovou pochoutkou je „verikäkk“, což jsou kuličky krve obalené v mouce a vajíčku osmažené na vepřovém sádle, nebo chléb s krví, tzv. „verileib“. Nejčastější přílohou jsou brambory, zelí a spousta dalších druhů zeleniny. Velké oblibě se těší i mléčné produkty, vejce, ječná nebo rýžová kaše. Téměř do všeho pak dávají Estonci zakysanou smetanu „hapukoor“. Je součástí omáček, polévek, masa, salátů i zeleniny. Jedním z nejoblíbenějších estonských jídel je marinovaný úhoř servírovaný zastudena, tzv. „Marineeritud angerjas“.

Estonské restaurace
V Tallinnu najdete velké množství restaurací nabízejících kvalitní a chutná jídla a přijímajících kreditní karty. Jídelní lístky bývají nejméně dvojjazyčné, s popisem nabízejících jídel. Za jídlo o třech chodech dáte v hlavním městě od 10 až do 150 euro. Ceny jídel v estonských restauracích se pohybují na úrovni západní Evropy. V menších městech dáte za běžné jídlo většinou méně než 6 euro. Je celkem běžné dávat obsluze spropitné ve výši 5 – 10 % z ceny jídla, není to však povinné. Vzhledem k tomu, že počet turistů v zemi každoročně roste, najdete zde spoustu restaurací s nabídkou veškeré evropské i exotické kuchyně. Mnohé podniky se však naštěstí zaměřují také na tradiční místní pokrmy.

Skromnější cestovatelé jistě ocení také možnost stravování v obyčejné a ne příliš luxusní jídelně, kam se chodí najíst převážně místní obyvatelé. Tyto jídelny nemají jídelní lístky, aktuální nabídka jídel je vyvěšená na venkovních tabulích. Převažuje zde tradiční estonská kuchyně, jídlo je jednoduché a dobře stravitelné. V Estonsku můžete narazit také na řetězce rychlého občerstvení, kde mají v nabídce hamburgery, párky v rohlíku a podobná jednoduchá jídla. V tradičních kavárnách si můžete kromě kávy pochutnat na čerstvém pečivu, lehkých teplých jídlech nebo si dát některý z alkoholických nápojů. Problém se stravováním můžete mít v odlehlejších oblastech, kde v tamních vesničkách nemusíte vůbec narazit na restauraci. Místní lidé se živí tím, co si vypěstují a stravovat se v restauracích není pro ně finančně možné.

Estonské nápoje
V Estonsku se raději vyhýbejte konzumaci vody z vodovodu a kupujte si balené minerální vody, kterých je zde k dostání hned několik druhů. Pozor si ovšem dejte na minerálky ve skleněných lahvích, protože bývají velmi slané. Běžně se zde popíjí káva, čaj, džusy a sycené nápoje.

Estonci si velmi oblíbili pivo, které zde vaří ve velmi dobré kvalitě a k dostání je ve většině restaurací a kaváren. Vyrábí se zde desítky druhů světlého, tmavého, velmi silného, ale i nealkoholického piva. Nejčastější piva jsou však většinou světlá, málo sycená a středně silná. V obchodě vás půllitrová lahev vyjde asi na 2 eura a v baru na 3,50 auro. Levnější piva v plechovkách už nejsou tak vysoké kvality. Nejznámějšími pivy jsou Saku a Saare. Estonci také často popíjejí vodku, brandy či sekt z oblastí bývalého SSSR. V kavárnách a barech se můžete setkat s obdobou našeho svařeného vína, tzv. hõõgvein. Specialitou mezi nápoji je sladký a silný sirupový likér „Vana Tallinn“. Přidává se do kávy, zmrzliny, se sektem nebo suchým vínem. Dalšími estonskými likéry jsou jahodový „Metsa maasika“ či vaječný „Kiiu Torn“.

Ubytování
Ubytování v Estonsku je velmi drahé a pro turisty představuje největší výdaj. Nejdražší jsou hotely ve městech, zejména v Tallinnu. Nejmenší výdaje dáte za ubytování ve společném pokoji se společnou koupelnou v hostelu, kde zaplatíte za noc od 7 do 11 euro. Dražší už je ubytování v soukromí nebo ve středně drahém hotelu, kde za jednolůžkový pokoj zaplatíte až 35 euro. V hlavním městě není ničím neobvyklým jednolůžkový hotelový pokoj, za který byste dali 200 euro za noc. Jestliže se však vydáte na estonský venkov, očekávejte nižší ceny, které se různí v závislosti na vybavenosti a poskytovaných službách. Oblíbeným se stalo ubytování na farmách, statcích a venkovských chalupách. Nejatraktivnější oblastí je pobřeží Baltského moře. Pokud jste dobrodružnější povahy, ubytujte se v kempu, kde jsou vám k dispozici dřevěné chatky, zděné domy nebo jen místo pro stan. Kempy bývají umístěny většinou v hezké přírodě, nedaleko nějaké přírodní zajímavosti nebo na okraji národního parku. Sprchy a toalety bývají společné pro celý kemp a s hygienou je to v různých oblastech různé. Kempy bývají otevřeny přibližně od května do září. Zajímavé je ubytovat se v soukromí, kde poznáte tradiční život obyčejných estonských rodin. Ty vás zvou většinou ke společnému stolu a přiblíží vám své tradice, kuchyni a zvyky. Ubytovaní jste v jednom z jejich volných pokojů. Poslední možností, kde se ubytovat jsou rekreační ubytovny a sanatoria, kterým se říká „puhkebaas“. Většinou mají jen základní vybavení, jsou volně přístupné a na úrovni slušných hotelů. Všechny typy ubytování je dobré si rezervovat s dostatečným předstihem, jelikož během letní sezóny jsou zařízení většinou přeplněná.

Bezpečnost v Estonsku
Estonsko je poměrně bezpečná země a žádné vážné nebezpečí zde turistům nehrozí. Stejně tak, jako u nás nebo kdekoliv jinde ve světě, musíte dbát alespoň základních bezpečnostních opatření. Zejména si hlídejte doklady a peníze mějte vždy na bezpečném místě, nenechávejte v autě žádné cennosti a vozidlo vždy zamykejte a v nočních hodinách se sami nevydávejte do zapadlých uliček a podezřelých míst. Ve velkých městech si dávejte pozor na kapesní krádeže, vyhýbejte se především turisticky frekventovaným místům a ostražití buďte v hromadné dopravě.

Nakupování v Estonsku
Estonsko je jako zbytek pobaltských zemí velice drahé, ceny jsou zde dokonce srovnatelné se Skandinávií. Hezké suvenýry objevíte v Tallinnu a v mnoha dalších větších městech. Nejčastěji se v zemi nakupují ručně vyráběné předměty, jako je keramika, stříbrné šperky, v kůži vázané knihy, jantar, ručně pletené oblečení a krajky. Mnoho lidí si z Estonska přiváží také sladký likér „Vana Tallinn“. Pokud navštívíte některý z pravidelně konaných místních trhů, můžete tam výhodně nakoupit potraviny i zboží denní potřeby a oblečení.

Turistické cíle

Tallinn
Hlavní město Estonska je důležitým hospodářským, obchodním a kulturním centem země a zároveň také důležitým přístavem v Baltském moři na jižním pobřeží Finského zálivu. První zmínka o Tallinnu se datuje do roku 1154 a dodnes je Starý Tallinn jedním z nejzachovalejších měst severní Evropy, a také proto se v roce 1997 dostal na seznam světového dědictví UNESCO. Kolem tohoto historického jádra během deseti vyrostly moderní budovy a sídliště. Tallinn je proto městem protikladů, které určitě stojí za to navštívit.

Staré město je obehnáno velmi zachovalými středověkými hradbami s věžičkami a věžemi. Největší věží je Pikk Hermann z roku 1371, na které vlaje estonská vlajka. Kolem hradeb se rozkládají rozlehlé parky s vyhlídkami, nejzajímavější je park Kiek-in-de-Kök. Centrem Starého města je Radniční náměstí, na kterém se nachází jediná dochovaná gotická radnice v severní Evropě. Pochází z konce 14. století a její věž připomíná orientální minaret. Z Radničního náměstí vystoupáte úzkými uličkami na vrch Toompea, kde stojí pravoslavná katedrála Alexandra Něvského, věž Riigikogu a chrám Toomkirik. Chrám je místem posledního odpočinku významných tallinnských osobností a šlechticů. Nedaleko Toomkiriku se nachází palác, ve kterém je umístěno Národní muzeum umění. V dolním městě Vanalinnu najdeme velkolepé staré budovy a také budovu parlamentu, která je obklopena hradem z 13. století. Budova parlamentu je propojena se zámkem Toompea, v němž sídlí vláda. V bývalém městském vězení najdeme Muzeum estonské fotografie. Zajímavými stavbami jsou také radniční lékárna Raeapteek či luteránský gotický kostel sv. Ducha ze 13. století Pühavaimu Kiri, který má nejstarší hodiny v Tallinu, vzácné dřevořezby a nejstarší estonský zvon. V ulici Vene narazíte na dominikánský klášter z roku 1246 se sbírkou kamenořezeb. Ulice Pikk je lemována spoustou vzácných budov, například zde stojí dům Velké gildy z roku 1410, kde sídlí Státní historické muzeum, Dům cechu svatého Knuta, budovy Bratrstva Černohlavců a Cechu svatého Olafa. V ulici Pikk je k vidění také středověký vstup do přístavu, tzv. Velká pobřežní brána, ke které přiléhá bašta Tlustá Margareta z 16. století, v níž se nachází Námořní muzeum. V ulici Lai stojí nepřehlédnutelný kostel sv. Olafa se stejnojmennou věží vysokou 124 metrů, která se stala hlavním orientačním bodem města. Tallinn je plný muzeí a galerií, za vidění stojí ještě třeba Přírodovědecké muzeum, Muzeum užitného umění, vynikající Archeologické muzeum nebo Muzeum divadla a hudby. V kostele sv. Mikuláše najdete Muzeum sakrálního umění, kde se občas konají také varhanní koncerty.

Asi 2 km od centra se rozkládá park Kateřinino údolí, kde rostou duby, kaštany a šeříky. Park se stal vyhledávaným místem odpočinku a sportu a najdeme v něm také budovu barokního paláce Kadriorg z roku 1718. Podél Tallinnského zálivu vede pobřežní cesta Pirita Tee, která poskytuje krásné výhledy na moře a narazíte zde na nejoblíbenější a největší městskou pláž Pirita. Za mostem jsou k vidění trosky kláštera sv. Brigity, zničeného v roce 1577. V okolí Tallinnu je možné navštívit ještě botanickou a zoologickou zahradu, skanzen a Estonskou národní knihovnu.

NP Lahemaa
Největší a nejstarší estonský národní park se rozkládá na severu země. Park se pyšní mnoha přírodními zajímavostmi, ale také řadou historických, archeologických a kulturních památek. Park byl vyhlášen v roce 1971, ale chráněná přírodní území zde existovala již několik let předtím. Lahemaa se rozkládá na území o rozloze kolem 700 km2, z toho je 220 km2 ve vodách Finského zálivu. V dnešní době park navštěvuje kolem 300 tisíc turistů ročně, což značnou měrou rozvíjí cestovní ruch v oblasti. Krajina je převážně rovinatá nebo se mírně vlní do maximální výšky 115 metrů nad mořem. Pro park jsou typická kamenná pole a bludné balvany, které sem ze Skandinávie donesly tající ledovce. Velkou část parku zaujímají močály, vřesoviště, bažiny a převážně také lesy. Cestovatelé zde najdou také mnoho jezer a vodopádů, které padají ze skalních útesů z výšky okolo 60 metrů. Mořské pobřeží je velmi členité, k národnímu parku patří čtyři hlavní poloostrovy a řada ostrovů. Park je také místem výskytu 838 druhů rostlin a asi 50 druhů savců. Svůj domov zde našel například medvěd hnědý, americký norek nebo rys. V korunách stromů se pohybuje 222 druhů ptáků a v řekách se třou lososi a pstruzi.

Lidská činnost je patrná asi na 24% parku. Významnou památkou je zrekonstruovaný zámek v Palmse z 13. století, který je vybaven původním nábytkem. Najdeme zde také malé muzeum s historickými automobily a motocykly. Největším městem oblasti je Loksa, byl zde vybudován přístav a v roce 1905 i loděnice. V Lokse a Võsu se nachází dlouhé písečné pláže, proto se staly tyto městečka nejvyhledávanějšími letovisky.

Narva
Toto estonské město najdeme nedaleko hranic s Ruskem, od ruského Ivangorodu ji dělí jen stejnojmenná řeka Narva odvádějící vodu z Čudského jezera. Narva leží v kontroverzní oblasti, v regionu s nejvyšší nezaměstnaností v zemi a estonské obyvatelstvo zde tvoří jen 4%, zbytek jsou Rusové. Město bylo již ve středověku významné obchodní středisko, ve 20. století se stalo důležitým průmyslovým městem. Hrad Narva postavili Dánové koncem 13. století, byl však zničen za druhé světové války a musel být znovu obnoven. Dnes je sídlem Městského muzea. Na ruském břehu řeky se tyčí pevnost Ivangorod. Další městskou památkou je Stará radnice a dům barona von Velio z 19. století. Dominantní stavbou je také ruská pravoslavná katedrála postavená roku 1898.

Tartu
Tartu je druhé největší město Estonska, jeho historické, kulturní, sportovní a univerzitní centrum. Leží v kopcovitém terénu ve vnitrozemí Estonska a protéká jím řeka Emajõgi. Pro svou architekturu, atmosféru a výbornou polohu patří Tartu mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa v Estonsku. Ve městě sídlí nejstarší a neslavnější estonská univerzita. Pro město jsou typické klasicistní budovy postavené v roce 1775 po obrovském požáru. Okolí Tartu je vyhledáváno estonskými lyžaři, které sem lákají nedaleké zvlněné kopce s nejvyšším bodem Pobaltí. Pravidelně se zde koná také lyžařský a cyklistický maraton. Většina památek je soustředěna v historickém středu města. Nejvýznamnějšími pamětihodnostmi jsou luteránský kostel svatého Jana, městská radnice z 18. století s věží a korouhvičkou, budova univerzity s Univerzitním muzeem umění, ruiny gotického dómu Toomkirik z 13. století, botanická zahrada, hlavní nákupní třída a budovy v okolí radničního náměstí. Město je také centrem umění, proto zde najdete velké množství muzeí a galerií, například obrazovou galerii Kivisilla, Galerii Obu.

Piepsi (Čudské jezero)
Čudské jezero neboli Piepsi se rozkládá na ploše 3555 km2 a je tak pátým největším jezerem Evropě. Tvoří přirozenou hranici mezi Estonskem a Ruskem a spolu s Pskovským jezerem tvoří velkou nepřerušenou vodní plochu s maximální hloubkou 15 metrů. Do Piepsi se vlévá asi 200 řek a potoků, jediným odtokem je řeka Narva odvádějící vodu do Finského zálivu. Břehy jezera jsou převážně bažinaté a porostlé rákosím, pouze na severu se vyskytují kvalitní a klidné písčité pláže. Na pobřeží se vytvářejí písečné duny a najdeme zde nejdelší estonskou pláž, která se táhne v délce 30 km. V dobách ruské nadvlády zde vyrostlo mnoho rekreačních zařízení, která jsou dnes v dezolátním stavu. Turisté však tento kout země začínají postupně znovu objevovat a tím se zde cestovní ruch znovu vrací. Nejvyhledávanějšími lokalitami jsou rybářské vesničky Vasknarva a Kauksi.

Haapsalu
Haapsalu je menší městečko nacházející se na poloostrově v Haapsalské zátoce, jehož největší dominantou jsou trosky biskupského hradu z roku 1279. Hrad je obehnán hradbami dlouhými 803 metrů. Součástí hradeb byla také dochovaná věž a hradní příkop. Dnes je na tomto místě městské historické muzeum. V hradním areálu se nachází románsko-gotická katedrála z 12. století, kde se pravidelně konají koncerty. Další zajímavostí města je palác z roku 1782 a kostel sv. Jana z 16. století. Odpočinout si zajděte do parku nebo na Africkou pláž lemovanou bary a restauracemi. Příjemná je procházka k lázeňskému sálu a promenádě. Na okraji Haapsalu se rozkládá lesopark Paralepa, který je ideální pro sportování nebo jen k procházkám na čerstvém vzduchu. Nedaleko můžete zahlédnout také ruiny hradu Ungru.

Saaremaa a Muhu
Saaremaa je se svou rozlohou 2668 km2 největším estonským ostrovem, který si stále uchovává tradiční vzhled předválečného Estonska. Typické jsou pro něj například staré (dnes již nefunkční) větrné mlýny a rákosové střechy. V dnešní době se ostrov stal vyhledávaným cílem převážně finských návštěvníků, z čehož Estonci nemají zrovna radost. Ostrované se snaží zde udržovat své zvyky, tradice, písně, kroje a hlavně svůj jedinečný jazyk. V době ruské nadvlády zde byla vystavěna raketová základna a další vojenská zařízení, cizinci zde měli zakázán vstup. Díky řídkému osídlení má ostrov zachovalou venkovskou rovinatou krajinu a téměř polovina ostrova je pokrytá lesy. Na ostrově najdeme spoustu historických památek, jako jsou tvrze, kostely a zámky. Hlavním městem je Kuressaare, kterému vévodí mohutný hrad a bylo zde založeno několik bahenních lázní. Dnes je to rušné centrum plné obchodů, restaurací a kaváren. Ostrov je spojen hrází s dalším ostrovem Muhu, na který se dostanete trajekty z města Virtsu. Muhu je třetí největší estonský ostrov a proslul zejména díky zdejším lidovým krojům. K významným památkám patří středověká pevnost Muhu s nedalekým větrným mlýnem Eemu Tuulik. Krásné nástěnné malby uvidíte při návštěvě kostela Liiva z přelomu 13. a 14. století.

Pärnu
Hlavní město jihozápadního Estonska leží v Pernovském zálivu a je poklidným a tichým přímořským letoviskem. Díky velké koncentraci sanatorií a léčeben zde potkáte převážně finské seniory, kteří se zde léčí a podstupují nejrůznější kúry. Kdysi bylo zdejší moře pro koupání z důvodů vysokého znečištění nevhodné, proto zde byly nainstalovány nové čističky odpadních vod a v roce 2001 pláž získala modrou vlajku. Uprostřed léta se teplota zdejšího nepříliš slaného moře pohybuje kolem 20 - 25 °C. Toto prázdninové letovisko svým návštěvníkům nabízí dostatečné množství ubytovacích kapacit, řadu restaurací a krásné dlouhé písečné pláže. V Pärnu můžete navštívit řadu muzeí a galerií, jako například Muzeum Pärnu s Minizoo, Muzeum básnířky Lydie Koiduly nebo Muzeum moderního umění. Důležitými architektonickými památkami jsou pozůstatky městského opevnění se zbytky bastionů. Nejstarší součástí hradeb je Červená věž z 15. století, která sloužila po nějakou dobu jako vězení. Dále k opevnění patří Tallinnská brána ze 17. století, která byla postavena Švédy. Impozantní je budova radnice z roku 1797 doplněná o secesní křídlo s věžičkou. Nedaleko radnice se tyčí barokní luteránský Alžbětin kostel a ortodoxní Kateřinin kostel. Pokud navštívíte Pärnu, určitě se zajděte podívat do bahenních lázní. Ve velké klasicistní budově z roku 1927 může podstoupit některou z procedur, oblíbené jsou bahenní zábaly a v případě zájmu se zde můžete i ubytovat.

Sovětský skanzen v Sillamae

Sovětský skanzen v Sillamae

Na severovýchodě Estonska se v kraji Ida-Virumaa rozkládá městečko Sillamäe, kde žije kolem 18 tisíc převážně rusky mluvících obyvatel. Leží na pobřeží Narevského zálivu, mezi městečky Jõhvi a Narva. Město není častým cílem turistů a to i přesto, že jeho vzhled, atmosféra, historie i současnost jsou v Estonsku něčím jedinečným.

celý článek

 

Hrad Vastseliina

Hrad Vastseliina

V jihovýchodním Estonsku se na strmém kopci nad řekou Pisou rozkládají impozantní trosky hradu Vastseliina. Leží na okraji vesnice Vahtseliina a asi 4 km od městečka Vastseliina. Tato oblasti kvůli své poloze na obchodní cestě Riga – Pskov byla dějištěm mnoha bitev.

celý článek

 

Estonský ostrov Hiiumaa

Estonský ostrov Hiiumaa

Hiiumaa ležící v Baltském moři je s rozlohou 1023 km2 druhým největším estonským ostrovem. Je jen velmi řídce osídlen, žije na něm okolo 11 tisíc obyvatel. Ostrov se pyšní dlouhými plážemi, pěknou krajinou ve vnitrozemí, panuje zde pohoda a klid.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko